O co warto zadbać przed urlopem?
Zacznij od kluczowego kroku – sporządź listę zadań do wykonania przed urlopem. Postaraj się pozamykać te, które się da przed urlopem – w ten sposób zredukuje też ilość „pożarów”, które trzeba będzie gasić po powrocie. W tym celu warto poinformować innych o swojej planowanej nieobecności. Wcale nie musisz obdzwaniać wszystkich informując ich o urlopie, wystarczy, że w swojej stopce maila umieścisz informację o tym na 2 tygodnie przed terminem. 2 tygodnie wydaje się optymalnym okresem, ponieważ jeśli zrobisz to wcześniej wielu z odbiorców może machnąć ręką i pod wpływem prawa Parkinsona stwierdzić, że jeszcze ma dużo czasu. Nie warto też zostawiać sobie tylko 1 tydzień, żeby te napływające tematy nie spiętrzyły się niebotycznie w ostatnich dniach.Nie bój się poprosić innych o pomoc
Wydziel zadania, których nie dasz rady zrealizować przed urlopem i które możesz przekazać swoim współpracownikom. Koniecznie przekaż im jasne wytyczne co mają zrobić w sytuacjach krytycznych. Dzięki temu będziesz mógł skupić się na zakończeniu kluczowych projektów, a inni będą jasno wiedzieć, czego oczekujesz i co mają zrobić, gdy Cię nie będzie w pracy. Przecież Ty też nie chcesz by dzwonili do Ciebie w trakcie Twojego urlopu, bo nie wiedzą co mają zrobić z tym czy tamtym tematem. Całkiem na miejscu więc będzie sporządzenie listy takich kwestii oraz krótkie spotkanie 1:1, by je przedstawić i omówić różne rozwiązania.
Zrób sobie test:
Jak daleko Ci do wypalenia zawodowego?
Wykorzystaj automatyzację w poczcie
Zadbaj o to by ktoś, kto będzie potrzebował twojej pomocy w trakcie urlopu otrzymał jasne wskazówki co ma zrobić podczas twojej nieobecności. Skoncentruj się na stworzeniu profesjonalnego autorespondera, w którym nie tylko poinformujesz o swojej nieobecności, podasz datę powrotu, ale również wskażesz osobę kontaktową w przypadku pilnych spraw.
Taki w zupełności wystarczy:
wzór autorespondera
Dzień dobry,
Dziękuję za kontakt. Obecnie jestem poza biurem bez dostępu do poczty czy telefonu do [data powrotu]. Jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, proszę skontaktuj się z moim kolegą_koleżanką [imię i nazwisko] pod adresem e-mail [adres e-mail] lub numerem telefonu [numer telefonu]. Na resztę tematów postaram się odpowiedzieć na Twoją wiadomość możliwie jak najszybciej po powrocie.
Dziękuję za wyrozumiałość i pozdrawiam serdecznie,
[Twoje imię i nazwisko]
Swoją drogą, dzisiaj nawet nie musisz pisać, że jesteś na urlopie! Gdzie jesteś to Twoja sprawa i nic im do tego. Jestem „nieobecna_y” będzie jak najbardziej OK.
Zadbaj o pierwszy dzień po urlopie
Pozwól sobie na łagodne wejście w rytm pracy mądrze planując swój pierwszy dzień po powrocie. Unikaj obciążania się zadaniami od razu w pierwszym dniu. Zamiast tego, poświęć czas na zapoznanie się z najważniejszymi informacjami, zorientuj się co się wydarzyło, umów spotkanie z przełożonym by być na bieżąco z priorytetami. Przejrzyj e-maile i oceń swoje priorytety.
To pomoże Ci złapać oddech i przygotować się na płynne przejście z powrotem do rutyny pracy i uniknąć nagłego wzrostu stresu.
Przeglądając zaległe maile zacznij od tych najświeższych, a nie chronologicznie. Dlaczego? Ponieważ zaczynając od najstarszych, które napłynęły, gdy Twój urlop dopiero się zaczynał będziesz poświęcać czas na tematy, które już nie są aktualne czy kwestie, które zostały w międzyczasie rozwiązane.
I jeśli decyzja by wszystkie nagromadzone maile po prostu usunąć będzie zdecydowanie zbyt pochopna ;-), to warto pamiętać, że zgodnie z zasadą Pareto prawdopodobne 80% wiadomości dość szybko utraci swoją aktualność.
Życzę udanego i relaksującego ładowania akumulatorów!
ZACIEKAWIONY?
Zainwestuj 1 dzień w szkolenie pracowników,
a pokażemy jak zyskać TYGODNIE
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.