Wypalenie zawodowe jest niestety bardzo realne i bardzo powszechne w dzisiejszych czasach. Jest to tak gorący temat, że WHO wpisała je do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11 (International Classification of Diseas) w 2019 r.
Zaczęła ona obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. i w Polsce pojawiło się sporo doniesień, że od 1 stycznia lekarz może wypisać zwolnienie lekarskie osobie cierpiącej na wypalenie zawodowe. Niestety ZUS ma swój pogląd na L4 w związku z wypaleniem.
WHO zdefiniowała wypalenie jako „syndrom rozumiany jako wynikający z przewlekłego stresu w miejscu pracy, który nie został skutecznie opanowany”.
Badania pokazują, że w Polsce 65 proc. aktywnych zawodowo Polaków skarży się na symptomy wypalenia zawodowego.
Wypalenie zawodowe w tym szczególnym znaczeniu odnosi się do naszego miejsca pracy, ale wielu z nas wie, że uczucie chronicznego stresu w pracy może przenieść się również na życie osobiste. I powodować, że jesteśmy zbyt wyczerpani lub pozbawieni motywacji, aby zajmować się sprawami poza pracą.
A nawet cieszyć się swoim czasem poza biurem, tak jak na przykład powszechnie znany stres podczas urlopu. Czy to nie jest paradoks, że czas który ma nam naładować baterię przysparza nam dodatkowych obaw typu „jaką górę tematów zastanę po powrocie”?
Jak rozpoznać wypalenie zawodowe?
Psychologowie wskazują 3 etapy wypalenia.
Etap 1: Uczucie całkowitego i całkowitego wyczerpania
W początkowej fazie wypalenie sprawia, że czujemy się nadmiernie wyczerpani i po prostu zmęczeni. Zwykle dzieje się tak, ponieważ jesteśmy przeładowani naszymi zadaniami.
Poczucie wyczerpania i zmęczenia, bez możliwości uzupełnienia energii, oznacza, że niektórzy mają tyle energii, że starcza jedynie, aby przetrwać dzień. Jeśli jesteś na tym etapie – zapraszam Cię na szkolenie, na którym znajdziesz odpowiedzi jak temu przeciwdziałać.
Etap 2: Poczucie oderwania i bez życia
Jeśli nie wyrwiemy się z 1 etapu póki możemy, wypalenie wpędza nas w naprawdę mętną wodę, to jest etap cynizmu i depersonalizacja, poczucie bezosobowości i utraty wrażliwości na innych, w tym niekiedy naszych bliskich.
Etap 3: Poczucie niekompetencji i niespełnienia
Ostatni etap wypalenia sprawia, że jego ofiary czują się niezdolne i nieskuteczne. Następuje prawdziwy spadek poczucia kompetencji i produktywności, a objawy depresji zwykle są w pełnym rozkwicie.
Zrób sobie test:
Jak daleko Ci do wypalenia zawodowego?
Kto jest narażony na wypalenie zawodowe?
Najbardziej na wypalenie narażone są osoby pracujące w zawodach lub w działach, które muszą być w bliskim i bezpośrednim kontakcie z klientem: lekarze, działu HR, działy sprzedaży czy obsługi klienta.
Niekiedy nasza własna ambicja czy dążenie do perfekcji również będzie nas ładowała w grupie ryzyka. No i nie zapominajmy o pracoholikach 😉
Są predysponowani, gdy angażują się w powierzone im zadania z wykorzystaniem wszystkich swoich zasobów oraz całej energii, ponieważ często szukają w pracy sensu swojego życia lub uzależniają od niej swoją wartość.
Wypaleniu sprzyjają także określone sytuacje panujące w miejscu pracy: zbyt duże obciążenie zadaniami, ustalanie przez szefów zbyt bliskich deadline’ów, albo nasza nieumiejętność zarządzania priorytetami. Ale również konflikty w miejscu pracy lub poczucie niesprawiedliwości ze strony przełożonych lub współpracowników.
Co jeszcze może powodować wypalenie zawodowe?
Niekiedy nasze wydawało by się niegroźne nawyki budują podwaliny wypalenia zawodowego. Jakie? Praca w otoczeniu, które utrudnia skupienie. Narażenie na nieustanne przebodźcowanie zdecydowanie wpływa na ryzyko wystąpienia wypalenia.
Czasami sami obrastamy w przyzwyczajenia, które są dokładnym przeciwieństwem mindfulness. O zgubnym wpływie pracy w warunkach wielozadaniowości lub jeśli wolisz multitaskingu już pisałem.
Kto daje zwolnienie L4 w przypadku wypalenia zawodowego?
Teoretycznie lekarze po 1 stycznia 2022 mają możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego ze względu na wypalenie. Jednak na pójście na L4 w tym przypadku przyjdzie nam poczekać.
Chociaż wypalenie zawodowe bez wątpienia utrudnia wykonywanie obowiązków pracowniczych i fakt otrzymania zwolnienia lekarskiego na określony czas mógłby pomóc uporać się z tą przypadłością, zdaniem prawników, nie będzie to takie proste.
Wpis WHO może nie wystarczyć, by ZUS uznał zwolnienie wystawione w oparciu o objawy wypalenia zawodowego.
Jak pokonać wypalenie zawodowe?
Najlepiej w ogóle nie dopuścić do rozwinięcia wypalenia zawodowego. Najskuteczniejszym sposobem jest przeorganizowanie swoich nawyków, sposobów zarządzanie sobą w czasie, wyznaczanie jasnych priorytetów kiedy tylko doświadczymy symptomów etapu 1.
Jeśli jednak już jesteś na kolejnych etapach to zasadnicza kwestia, o którą należy zadbać – to przywrócić równowagę „koncentracja/relaks”. Czyli zadbać o efektywny odpoczynek, o odciążenie swojego umysłu. Mówię tu o prawdziwej rekreacji, a nie kolejnych godzinach z Netflix’em.
Rozwijaj swoją asertywność – pozwoli Ci o radzić z nadmiarem zadań czy też trudnych sytuacji osobami w pracy.
Zaplanuj czas na zadbanie o siebie, jeśli nie masz siły by pozbyć się hormonu stresu za pomocą ćwiczeń na siłowni wykorzystają opcję sauny lub masażu. Tak czy owak – zadbaj o swoje ciało.
Mindfulness nie jest tylko modnym słówkiem. Ostatecznie możesz po prostu zacząć od zwykłego wyglądania przez okno i nicnierobienia. Dzięki temu przypomnisz sobie, jak to jest nie skupiając się na niczym innym. Gdy tylko poznasz ten stan, łatwiej będzie ci znaleźć aktywność, która umożliwia osiągnięcie tego samego uczucia.
Zamów szkolenie Jak zapobiec Wypaleniu? dla swojego Zespołu
Jeśli jesteś zainteresowany szkoleniem dla swojego zespołu by podnieść kompetencje pracowników i zacząć oszczędzać najdroższy zasób pracowniczy, za który płacisz jako pracodawca, zwróć się do nas.
Nasze szkolenia doceniły największe i najlepsze firmy w Polsce, możesz wykorzystać to w swoim biznesie.
4 komentarze
Comments are closed.