multitasking wielozadaniowość

Dziś zdecydowana większość z nas wykonuje wiele rzeczy jednocześnie korzystając ze smartfonów. Wysyłamy e-maile, surfujemy w mediach społecznościowych, smsujemy, korzystamy z aplikacji i innych funkcji podczas oglądania telewizji, jedzenia, wykonywania pracy lub „zaangażowania” w rozmowę z inną osobą.

Mimo, iż widok kasiera w Żabce grającego w grę on-line w trakcie obsługiwania kolejki zaskoczył nawet mnie, to multitasking stał się tak stałą częścią naszego życia, że większość z nas wierzy, że robimy to dobrze – a niewielu wyobraża sobie, że może to być naprawdę niebezpieczne.

Dal tych co lubią bardziej swojskie określenia – po polsku to wielozadaniowość, czyli robienie w tym samym czasie kilku rzeczy równolegle w dziecięcej nadziei, że uporamy się z nimi szybciej.

Oto 10 powodów, dla których warto unikać trwonienia naszego skupienia:

1. Multitasking wiąże się z uszkodzeniem naszego mózgu

Badanie nad aktywnymi użytkownikami mediów wykazało, że ludzie, którzy często wykonywali kilka zadań w za pomocą narzędzi elektronicznych, mieli redukcję istoty szarej mózgu – w szczególności w obszarach związanych z kontrolą poznawczą oraz regulacją motywacji i emocji.

Nie jest to dobra wiadomość jeśli lubisz siedzieć na fb z włączonym serialem w tle 😉

2. Wielozadaniowość może prowadzić do problemów z pamięcią

Badanie z 2016 r. wykazało, że osoby wielozadaniowe z przewlekłym nadużywaniem mediów elektronicznych wykazywały osłąbienie zarówno pamięci operacyjnej (zdolność do przechowywania istotnych informacji podczas pracy nad zadaniem), jak i pamięci długotrwałej (zdolność do przechowywania i przywoływania informacji przez dłuższy czas).

3. Multitasking może prowadzić do zwiększonego rozpraszania uwagi

Naukowcy badali wielozadaniowców w domach przez okres siedmiu dni.

Odkryli, że im częściej te osóby wykonywały wiele zadań jednocześnie, tym bardziej prawdopodobne było, że będą wykazywać rozkojarzenie w swoim zachowaniu. Wiecej o wpływie multitaskingu na skupienie możesz przeczytać tu.

Obecne założenia są takie, że odpowiadając na tak wiele rozpraszaczy, traci się zdolność odróżniania rzeczy ważnych od nieistotnych.

4. Multitasking sprawia, że jesteśmy mniej produktywni i mniej wydajni

Zabawne prawda? Jest to dokładnie odwotny do zamierzonego skutek. Naukowcy zbadali, czy wielozadaniowość czyni nas bardziej produktywnymi i wydajnymi. 

Wyniki, choć same w sobie nie alarmujące, nadal pokazują dokładne przeciwieństwo tego, w co wierzy większość osób wykonujących wiele zadań jednocześnie, ponieważ ujawniły, że wielozadaniowość w rzeczywistości sprawiała, że uczestnicy byli mniej wydajni i produktywni.

5. Wielozadaniowość zwiększa depresję i niepokój społeczny

Naukowcy zbadali związek między wielozadaniowością, korzystaniem z mediów i zdrowiem emocjonalnym. Chociaż w tym konkretnym badaniu nie było korelacji między używaniem mediów a negatywnymi wynikami, zespół stwierdził, że im więcej uczestników wykonywało wiele zadań jednocześnie, tym bardziej prawdopodobne było zgłaszanie objawów depresji i lęku społecznego.

6. Multitasking zwiększa stres

Próba skupienia się na więcej niż jednym zadaniu jednocześnie wywiera presję na mózg. Nasz mózg jest zaprojektowany tak, aby koncentrować się na jednym zadaniu na raz. 

Z powodu dodatkowej presji związanej z przechodzeniem z jednego zadania do drugiego, wykonywanie zadań zajmuje nam (i naszemu umysłowi) więcej czasu.

Powoduje to stres, ponieważ wykonanie tych samych zadań zajmuje teraz więcej czasu niż normalnie. 

Wyznaczanie zbyt wielu celów na raz i wielozadaniowość, aby je osiągnąć, przynosi więcej szkody niż pożytku. Kiedy pracujesz, skoncentruj się na jednej rzeczy, dokończ ją i dopiero wtedy przejdź do kolejnego zadania.

multitasking mem śmieszne

7. Wielozadaniowość zabija kreatywność

Podczas wykonywania kilku rzeczy na raz Twoja uwaga przeskakuje z jednego problemu na inny, przez co nie możesz skoncentrować się na jednym konkretnym problemie.

Możesz pracować nad wieloma zadaniami na raz, ale tak naprawdę będziesz miał kłópot z tymi, które wymagają poważnego zastanowienia się prz rozwiązaniu problemów. 

Dzieje się tak, ponieważ nasz mózg tak przyzwyczaja się do zmiany zadań, żejuż nie dąży do stanu koncentracji na jednej rzeczy w pełnej mierze.

Nasza kreatywność będzie mocno nadszarpnięta, jeśli regularnie wykonujemy wiele zadań. Prawdziwe zagłębienie się w problem i rozwiązanie wymaga niepodzielnej uwagi.

8. Wielozadaniowość wpływa na zdolność uczenia się nowych rzeczy.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Oregon wykazało, że osoby stale wykonujące wiele zadań jednocześnie nie są w stanie w pełni skupić swojej uwagi na zadaniach.

Porównując dwie grupy osób — tych, którzy regularnie wykonują wiele zadań jednocześnie, i tych, którzy tego nie robią — i przeprowadzili trzy eksperymenty, aby sprawdzić, czy osoby preferujące wielozadaniowość lepiej się skupiają, szybciej się uczą lub potrafią szybciej zmieniać konteksty.

Wielozadaniowcy radzili sobie gorzej w każdym eksperymencie. Przez wielozadaniowość tracili zdolność koncentracji koniecznej do nauki. Uwaga jest niezbędna do przyswajania nowych rzeczy.

9. Multitasking może zaszkodzić twoim relacjom.

Mówię tu o odmianie technologicznej, czyli nieustannym „dogłądaniu” smatrtfonów czy komputerów. Smartfony stwarzają tak bezpośrednie zagrożenie wielozadaniowością i rozpraszaniem uwagi, że wiążą się z problemami w relacjach.

Siedzenie obok dziecka z laptopem ma kolanach bądź siedząc na facebook’u w trakcie kolacji z partnerem zdecydowanie nie wpływa na jakość i bliskość relacji. Nie zaskoczenie, że partnerzy odczuwają znacznie obniżoną satysfakcję z relacji.

10. Mulitasking prowadzi do wypadków.

Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy prowadzi do 1,6 miliona wypadków rocznie. 1 na 4 wypadki samochodowe w Stanach Zjednoczonych jest spowodowany pisaniem SMS-ów i prowadzeniem samochodu.

Krótko mówiąc, wielozadaniowość szkodzi produktywności i ogólnemu samopoczuciu. Unikaj przełączania się między zadaniami i skoncentruj się tylko na jednej rzeczy na raz. Przekonasz się, że robisz znacznie więcej niż kiedykolwiek wcześniej.K

Pracownicy zarządzają "bieżączką"?
Szybkie szkolenia dla Zespołu

Jeśli jesteś zainteresowany szkoleniem dla swojego zespołu by podnieść kompetencje pracowników i zacząć oszczędzać najdroższy zasób pracowniczy, za który płacisz jako pracodawca, zwróć się do nas. 

Nasze szkolenia doceniły największe i najlepsze firmy w Polsce, możesz wykorzystać to w swoim biznesie.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.